Herlev Floorball Club
Gæstebog
Sponsorer
Bestyrelsen
Træningstider
Adresser
Kontingent
Links
Topscorerliste
Evighedsliste
Statistik
Herre 1
Herre 2 (H3)
Herre 3 (Hotboys)
Herre 4
Dame 1
Dame 2
U15
U11
U9
U7
Familiefloorball

18-09-2011: Hotboys Cup 2011 afviklet!
OPDATERET med fulde resultatlister!
Det blev de løbestærke regnedrenge fra CBS Sport, der gentog triumfen fra 2007, da de lørdag i Herlev-Hallerne løb med ære, pokal og guldøl i Hotboys Cup 2011.

Pokalen kom i hus via overbevisende finalesejr over værterne selv. Herlev Hotboys var stik imod alle forudsigelser næsten ustoppelige på dagen, og var avanceret til finalen via flotte sejre over FF København i kvartfinalen og over et omend lettere decimeret hold fra Heyn's Raske Svende, i semifinalen. I finalen var der dog udsolgt, og CBS Sport kørte de varme drenge over med en 5-0 lussing.

Finale MVP blev Michael Bjerregaard fra CBS Sport, der trofast og entusiastisk har bakket op om vores stævne gennem mange år.

Der deltog endnu et Herlev-hold, bl.a. med en kæde fra U15. De unge gutter var oppe mod kropsstærke og erfarne modstandere, men gjorde det rigtig godt.

Stævnet, der har status af at være landets største opvarmningsstævne for den brede bredde, havde deltagelse af 12 hold, og der blev spillet masser af floorball i god stemning. Tak til alle deltagere, særlig tak til dommerne, og - ikke at forglemme - Copenhagen Floorball Center for at sponsorere MVP-præmier!


Resultater:

Grundspil:

Blå Gruppe:
Greve FC - Herlev Hotboys 0-0
Greve FC - Hafnia Underdogs 2-0
Greve FC - Ballerup Semi 4-2
Herlev Hotboys - Hafnia Underdogs 2-2
Herlev Hotboys - Ballerup Semi 5-0
Hafnia Underdogs - Ballerup Semi 2-1
1) Greve, 2) Hotboys, 3) Hafnia, 4) Ballerup.

Gul Gruppe:
FF København - Rødovre Red Bulls 3-3
FF København - CBS Sport 4-3
FF København - Ørslev Falcons 5-2
Rødovre Red Bulls - CBS Sport 2-2
Rødovre Red Bulls - Ørslev Falcons 2-0
CBS Sport - Ørslev Falcons 1-0
1) FFK, 2) Red Bulls, 3) CBS, 4) Falcons.

Grøn Gruppe:
Heyn's Raske Svende - Lyngby FF 2-1
Heyn's Raske Svende - Herlev FC2 3-0
Heyn's Raske Svende - Stevns IK 6-3
Lyngby FF - Herlev FC2 3-0
Lyngby FF - Stevns IK 6-0
Herlev FC2 - Stevns IK 5-1
1) Heyn's, 2) Lyngby, 3) Herlev, 4) Stevns

B-slutspil

Semifinaler:
Stevns IK - Ballerup 1-0
Ørslev Falcons - Herlev FC2 3-0.

B-Finale:
Ørslev Falcons - Stevns IK 1-0 str.

A-slutspil

Kvartfinaler:
CBS Sport - Greve FC 3-1
Lyngby FF - Rødovre Red Bulls 3-2
Heyn's Raske Svende - Hafnia Underdogs 3-2 str.
Herlev Hotboys - FF København 3-1

Semifinaler:
CBS Sport - Lyngby FF 1-0
Herlev Hotboys - Heyn's Raske Svende 1-0

Hotboys Cup Finale 2011:
CBS Sport - Herlev Hotboys 5-0

Finale MVP: Michael Bjerggaard, CBS Sport
B-Finale MVP: Woyciech Zarzecki, Ørslev Falcons

Af: Peter Holm
Efterårssæsonen 2020 er startet:
Kom og vær med :-)
Seneste nyheder
15-091 minuts stilhed for Laus Jensen 
04-09Referat af generalforsamling 2020 
01-09Nyt tiltag: Familiefloorball 
17-08Dame 1 trup - del 4 
01-07Dame 1 trup - del 3 
22-06Indkaldelse til generalforsamling 
29-05Dame 1 trup - del 2 
12-05Mindeord om Laus Jensen 
Flere nyheder...
Seneste kampe
24-09Benløse 3 - Herre 2 (H3)
23-09Rødovre 3 - Herre 4
21-09Herre 1 - Hvidovre2 - 15
20-09Midtsjælland Floorball - U15
16-09Vallensbæk - Dame 10 - 4
14-09Herre 3 (Hotboys) - Sydsjællands FC2 - 5
Sidste uges kampe...
Kommende kampe
26-09Herre 4 - Vanløse 4
26-09U15 - Stevns
27-09Holbæk - Herre 3 (Hotboys)
27-09Copenhagen 2 - Herre 1
27-09Rungsted-Hørsholm - Dame 1
03-10Helsingør 2 - Dame 2
04-10Hvidovre 4 - Herre 2 (H3)
Denne uges kampe...