Herlev Floorball Club
Gæstebog
Sponsorer
Bestyrelsen
Træningstider
Adresser
Kontingent
Links
Topscorerliste
Evighedsliste
Statistik
Herre 1
Herre 2 (H3)
Herre 3 (Hotboys)
Herre 4
Dame 1
Dame 2
U15A
U9+U11
U7
Familiefloorball

01-09-2009: Hotboys Cup 2009 er på skinner ....
Så er det lørdag, at årets udgave af Hotboys Cup afvikles i Herlev-Hallerne. Som sædvanligt er der tale om et stævne målrettet hold og klubber i den såkaldt "brede bredde". Der er fjerde gang at stævnet afvikles, og det har efterhånden udviklet sig til Floorballdanmarks største éndagsstævne (hvis man da ikke lige indregner 3 mands DM).

2009-udgaven har deltagelse af 12 hold, der i grundspillet er fordelt i tre puljer:

BLÅ PULJE:
Herlev Hotboys
Valby FC
Eggeslevmagle Eagles
Ørslev Falcons

RØD PULJE:
Heyn's Raske Svende
CBS Sport
Centrum FC
Uvelse Undertakers

GRØN PULJE:
Herlev Hitmen
FF København
Hafnia Underdogs
Greve FC

De to bedste fra hver pulje + de to bedste 3'ere, går til A-slutspil (kvartfinaler, semifinaler og broncekamp + finale), mens de fire øvrige hold går i B-slutspil.

Kampene begynder kl. 09:30 og den prestigefyldte pokal med tilhørende boblevand forventes uddelt omkring kl.16. Detaljeret kampprogram kan findes på Herlev Hotboys' hjemmeside, www.HerlevHotboys.com.

Hvis man endnu ikke har fået genforsynet sig med floorballudstyr til den kommende sæson, vil der være en velforsynet stand hvor man kan få udrustningen bragt up-to-date!

Herlev Hotboys og Herlev FC byder alle deltagere, dommere, fans, tilskuere og hang-arounds velkommen! Det skal nok blive festligt, som altid.

Af: Peter Holm
Efterårssæsonen 2020 er startet:
Kom og vær med :-)
Seneste nyheder
15-091 minuts stilhed for Laus Jensen 
04-09Referat af generalforsamling 2020 
01-09Nyt tiltag: Familiefloorball 
17-08Dame 1 trup - del 4 
01-07Dame 1 trup - del 3 
22-06Indkaldelse til generalforsamling 
29-05Dame 1 trup - del 2 
12-05Mindeord om Laus Jensen 
Flere nyheder...
Seneste kampe
21-09Herre 1 - Hvidovre
20-09Midtsjælland Floorball - U15A
20-09FFK - Herre 2 (H3)4 - 1
16-09Vallensbæk - Dame 10 - 4
14-09Herre 3 (Hotboys) - Sydsjællands FC2 - 5
13-09Greve 2 - Herre 43 - 5
Sidste uges kampe...
Kommende kampe
23-09Rødovre 3 - Herre 4
24-09Benløse 3 - Herre 2 (H3)
26-09U15A - Stevns
27-09Holbæk - Herre 3 (Hotboys)
27-09Copenhagen 2 - Herre 1
27-09Rungsted-Hørsholm - Dame 1
03-10Helsingør 2 - Dame 2
Denne uges kampe...