Herlev Floorball Club
Gæstebog
Sponsorer
Bestyrelsen
Træningstider
Adresser
Kontingent
Links
Topscorerliste
Evighedsliste
Statistik
Herre 1
Hotboys
Herre 3
Fælles træning
Dame 1 / Motion
U15
U13
U11
U9
U5+U7

08-11-2009: 2 x Guld ... og 1 sølv ... ved 3 mands DM for ungdomsrækkerne!
Herlev FC tog guldet i både U17 og U19 rækken, da 3 mands DM for ungdomsrækkerne blev afholdt søndag i Vanløse!

I U17 var Herlev FC jo forsvarende guldvindere fra sidste sæson, og dén triumf blev gentaget med bravour. Holdet gik ubesejret gennem hele turneringen, og sluttede af med at tryne Valby FC med klare 6-0 i finalen!

U19 rækken var beklageligvist noget tynd denne gang, men de to udsendte Herlev-hold skal alligevel have cadeau for en topmotiveret præstation, der gav guld og sølv.

U17 guldvinderne:
Marcus Byrgesen (forsvarende guldvinder)
Tinus Byrgesen (forsvarende guldvinder)
Mikkel Hansen (forsvarende guldvinder)
Gustav Hassager
Timo Olsen
Christoffer Erichsen

U19 guldvinderne:
Mikael Juhl-Hansen
Alexander Vener
Lasse Clausen
Christoffer Erichsen

U19 sølvvinderne:
Søren Jønsson (bronce sidste sæson)
David Moseley (bronce sidste sæson)
Niklas Mortensen
Marcus Byrgesen
Tinus Byrgesen

Flot spillet alle! Det er igen bevist at ungdommen i Herlev FC hører til blandt de bedste i Floorballdanmark!

Iøvrigt ros til Vanløse for et flot arrangement

Af: Peter Holm
Til alle i og omkring Herlev Floorball Club:
GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR!
Seneste nyheder
10-01Hotboys: hård men festlig start på det nye år 
09-01Damer: Årets første kamp og "sejr" 
07-012019 og resultatmæssig træg start på året for Herlev FC 
26-11Damer: Dagen derpå, backernes kamp 
20-11Damer: Rekord mange mål 
05-11Damer: Nederlag men fremgang 
01-11Hotboys: Nederlag i tæt kamp mod FFK 
14-10Årtiets kamp - H2 vs H3 
Flere nyheder...
Seneste kampe
19-01CBS Sport - Herre 14 - 8
19-01Stevns - U11
06-01Jægerspris - Herre 311 - 2
06-01Rødovre - U13 7 - 3
06-01Jægerspris - Dame 1 / Motion6 - 2
05-01FFK 2 - Hotboys8 - 3
Sidste uges kampe...
Kommende kampe
20-01Dame 1 / Motion - Jyderup
20-01Hotboys - Jyderup
20-01Greve - Herre 3
21-01Herre 1 - Helsingør
27-01U13 - Allerød
03-02U11 - Benløse
Denne uges kampe...